Vyhodnotenie

 

Vyhodnotenie 51. ročníka Prechodu SNP Nízkymi Tatrami

 

   Prechod SNP Nízkymi Tatrami má svoju 51 ročnú tradíciu. Mnohí z nás sa ho zúčastňujú už desaťročia. Nízke Tatry sa tiahnu stredom Slovenska, majú krásnu flóru, faunu a sú nádherným vyhliadkovým miestom  na Pohronie, Liptov, Vysoké Tatry...

  Prechod hrebeňom Nízkych Tatier utužuje naše zdravie, upevňuje vôľové vlastnosti, prispieva k nadviazaniu nových priateľstiev  s domácimi ale aj zo zahraničnými turistami.

   V roku 2015 sme absolvovali 51. ročník prechodu za účasti 104 turistov. Tradične k nám prichádzajú turisti z Čiech, Nemecka ale aj z Kanady, Anglicka, Švajčiarska. Zaznamenali sme, že bolo viac mladých turistov ako nás seniorov, čo nás veľmi teší. Zmenili sme dopravu na Telgárt, kde je prezentácia a začiatok prechodu. Zmenením cestovného poriadku železníc, sme do Telgártu nemohli cestovať vlakom, ako predchádzajúce roky, ale autobusmi a jeden autobus nás sprevádzal všetkými etapami. Bol určený na prevoz unavených a menej zdatných turistov.

   Od prvého dňa v Telgárte sme začali plniť program prechodu. Položili sme kyticu kvetov k pomníku SNP a po prezentácii a uvítaní organizátormi, za pekného počasia sa začal výstup na Predné sedlo pod Kráľovou hoľou.

  Na druhý deň v sedle Priehyba pri táborovom ohni turistov čakalo prekvapenie. Prišiel nás pozdraviť a zaspievať mužský folklórny súbor z Heľpy .O zábavu bolo postarané. Niektoré turistky si s nimi i zatancovali. Nevadili im ani vibramy na nohách.

  Počasie sa zhoršilo na Čertovici, začalo pršať a bola hmla. Skupina turistov varila guláš, iní oddychovali alebo sa vybrali na chatu M.R.Štefánika alebo až na Kamennú chatu, kde prenocovali a nasledujúci deň pokračovali až na Magurku. Magurka bola na nás pripravená občerstvením ale aj nocľahom  v penzióne. Pre tých, ktorý dávajú prednosť stanovaniu, bola pokosená lúka pri potoku.

  Ráno sme po modrej vyšliapali na Latiborskú hoľu, kde poriadne fučalo, ale viditeľnosť bola pekná. Bolo vidieť celú osadu Liptovskú Lužnú a dokonca  i priehradu Liptovskú Maru.

  Na Hrivkove pri táboráku sme spomínali na prežité chvíle, zaspievali sme si a organizátori vylosovali tombolu so symbolickými darčekmi.

  Posledný deň z Hrivkova do Španej Doliny sa niesol v znamení vône gulášu, ktorý bol pre nás pripravený  v Klopačke  v Španej Doline. Turisti do tejto osady prichádzali za sprievodu výstrelov zo samopalu a výbuchov delobuchov.

  Po privítaní starostkou obce a položení kytice k pomníku turisti dostali odznaky a ďakovné listy za účasť a vytrvalosť. Potom už nasledovalo lúčenie a prísľuby „ o rok prídeme zas“.

                                                                                                                            V.L.


Vyhodnotenie 48.ročníka Prechodu SNP NT

Rýchlik z Bratislavy do Košíc dňa 1.júla 2012 mimoriadne zastal v obci Telgárt. Priviezol desiatky turistov na Prechod SNP Nízkymi Tatrami. Ďalšie desiatky turistov priviezol autobus zo Španej Doliny a Banskej Bystrice. V Telgárte sa zaprezentovalo 105 účastníkov, z toho viac ako 30 turistov sa po prvýkrát rozhodlo prejsť 163 km hlavným hrebeňom Nízkych Tatier počas sedem dní.

Organizátori prechodu – organizačný štáb sa snažil čo najlepšie organizačne a materiálne zabezpečiť celú akciu. Zabezpečil autobusovú dopravu zo Španej Doliny, vybavil pre vlak mimoriadnu zastávku v Telgárte, otvorenie hotela Telgárt, kde sa uskutočnila prezentácia účastníkov, zabezpečil prepravu batožiny z jedného tábora do druhého nákladným autom, aby turisti nemuseli stany, spacáky a ostatnú turistickú výstroj nosiť na chrbte.

Po prezentácii organizačný štáb s predstaviteľmi obce Telgárt položili kyticu kvetov k pomníku SNP a odštartovali prvú etapu prechodu Telgárt - Predné sedlo pod Kráľovou hoľou. Počasie bolo pekné, slnečné, čo bolo povzbudzujúce.

Takéto počasie pokračovalo i na druhý deň. Kráľova Hoľa, Orlová, Bartková, Žiarske sedlo, Andrejcová,  Priehybka, Veľká Vápenica, Priehyba nás prijali bez problémov a tak sme to aj konštatovali večer pri vatre. Ešte pred táborákom sa uskutočnila kuchárska súťaž v originalite prípravy večere. Noc pod stanom v nie najlepšom teréne, prebieha tu ťažba dreva, sa mnohým zdala dlhá.

Tretia etapa Priehyba, Kolesárová, Oravcová, Zadná hoľa, Homôlka, Úplaz...Čertovica sa začína strmým kopcom, ktorý zahreje a preberie každého. Je to relatívne dlhá, ale pekná túra. Značkári by mali ešte vylepšiť značenie chodníka a jeho križovatiek, je to potrebné hlavne v zlom počasí, v hmle.

V sedle Čertovica sa robí stanový tábor na dve noci. Niektorí turisti však druhú noc trávia na Kamennej chate alebo na Štefáničke a tak si ďalšiu etapu Čertovica – Magurka rozložia na dva dni. Táto trasa je najdlhšie, najkrajšia ale aj najzraniteľnejšia. Pred Chopkom sa dvaja turisti zranili. Jedna si zlomila ruku v zápästí, druhý si zranil hlavu a bezpečný prevoz do nemocnice mu poskytla záchranná služba vrtuľníkom.

Na Magurke turistov už čakala pokosená lúka, kde už tradične stanujeme. Pripravili sa aj v penzióne Magurka. Bolo čo jesť i piť.

Ráno, v poradí už šiesty deň, sme sa vydali z Magurky na Prašivú. Niektorí po žltej na Striebornicu, iní po modrej značke na Latiborskú hoľu alebo poľovníckym chodníkom , nie veľmi vyšliapaným, pred Veľkú hoľu. Cieľ bol jasný – prejsť cez Prašivú, Hiadeľské sedlo, Hadlanku na Hrivkov pred Donovalmi. Na Hrivkove večer organizačný štáb vyhodnotil  prechod, rozdal vytrvalým turistom odznak a diplom.  Pri táboráku sa potom prezentovali folklórne skupiny zostavené počas prechodu, ktoré nôtili neskoro do noci.

Posledný deň bol len bonbónikom v porovnaní s predchádzajúcimi dňami. Všetci sme sa tešili na privítanie v Španej Doline, kde už čakal starosta obce,  zástupcovia SZPB, vyobliekaní baníci zo spolku Herrengrund a ďalší priaznivci turistiky. Tešili sme sa aj na guláš a občerstvenie v Klopačke.

Všetkým zúčastneným turistom, organizačnému štábu a ostatným priaznivcom ďakujem za zdarný priebeh Prechodu a verím, že sa o rok stretneme zas.    

                                                                                                             V.L. náčelník org. štábu

                                                                                                     

 

 

 

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk